Test Laboratuarları

 BORSAMIZ PAMUK TEST LABORATUARI

Söke Ticaret Borsası ; 2003 yılının başında son teknoloji cihazlardan oluşan pamuk test laboratuarını kurdu.   T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) katkıları ile kurulan Pamuk test  laboratuarında elyaf pamuğun; uzunluk – mukavamet – mikroner – olgunluk – nem – renk – çepel – elastikiyet – parlaklık, neps ve sarılık değerleri ölçülebilmektedir.

Laboratuar test cihazımız (HVI) ABD Tarım Bakanlığı, Dünya Uluslararası Pamuk Klasifikasyon Birliği, Dünya Borsaları ve Üniversiteleri tarafından tek olarak kabul edilen USTER firmasının üretimi olan ISO 9001 Kalite Sertifikalı tam otomatik SPECTRUM – 1 modelidir.

Borsamız Pamuk test laboratuarında,Pamuk çırçır fabrikalarında çırçırlanan pamukların analizlerinin yapılmasıyla, tüm karekteristik özellikleri belirlenebildiği için, tekstil sektörünün pamuktan kaynaklanan sorunları tesbit edebilecek ve bunların giderilmesi için çalışmalar yapılarak Söke pamuğunun daha değerli hale gelmesinin önü açılacaktır.  Ayrıca, Laboratuarda testleri yapılan lif pamuklar  karekteristik özellikleriyle birlikte borsamızın web sayfasında yayınlanarak Ülke genelinde iplik sektörünün bilgisine sunulmakta, böylece Söke pamuğunun Pazar sınırlarının genişletilmesine çalışılmaktadır.

BORSAMIZ BUĞDAY TEST LABORATUARI

Söke Ticaret Borsası başka bir ana ürünü olan Buğday için test laboratuarını 2005 yılında kurarak faaliyete geçirmiştir. Buğday test laboratuarında Buğdayın Qluten, sedim, geç sedim, rutubet ve hektolitre analizleri yapılmaktadır.Tarih: 20.06.2016
Hit: 2463