SÖKE TİCARET BORSASI


Söke Ticaret Borsası 10.09.1966 günü faaliyete geçmiştir. Kurucuları ve ilk yöneticileri Muzaffer KAYHAN, Ekrem KARAKAŞ, Behzat ULUSOY, Fahrettin ÖZÇAKIR ve Tevfik GÖKTEPE´dir. İlk Genel Sekreteri Selahattin PEHLİVANOĞLU´dur. Borsada işlem gören ana madde pamuk ,zeytinyağı ve hububattır. Borsa kotasyonunda 25 madde bulunmaktadır.

Borsanın kurucularından olan Muzaffer KAYHAN ve Ekrem KARAKAŞ en çok görev yapan yönetim kurulu ve meclis başkanlarıdır. Ekrem Karakaş 9 yıl yönetim kurulu başkanlığı ile 11 yıl başkan vekilliği ve 13 yıl meclis başkanlığı, Muzaffer Kayhan 18 yıl yönetim kurulu ve 4 yıl meclis başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Borsanın mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Meclis Başkanı Ali Özdericioğlu , Genel Sekreteri 2018 yılından itibaren görev yapan Hülya Erman Aydoğan´dır.

Borsa kurulduğu yıldan itibaren 1987 yılına Mayıs ayına kadar şehir merkezindeki kendi mülkü olmayan binada faaliyetini sürdürdü.

Kendi hizmet binasını yapmak isteyen borsa meclisi Milas Çevre Yolu üzerinde 1977 yılında 7 bin m² arsa satın alarak işe başlamış olup, bu arsa üzerinde inşa ettirilen 900 m² kullanım alanlı zemin ve 2 kattan oluşan hizmet binası 1987 yılında hizmete girmiştir. Borsa bu binasında faaliyetini sürdürmektedir.

Borsamızın 60 Ton kapasiteli elektronik kantarı tüccar ve üreticilerimize hizmet vermektedir.